+48 888 516 466
kontakt@alaodjazza.pl

Co czuje pies i jak to rozpoznać?

Created with Sketch.

co czuje pies

Co czuje pies? Możesz to rozpoznać!

Co czuje pies – to może czasami stanowić zagadkę. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałaś/eś styczności z nauką psiej mowy ciała. Tutaj podszkolisz się w obserwacji i interpretacji psich sygnałów – KLIK! Ludzka i psia komunikacja mają sporo różnic! Istnieje jednak dużo podobieństw. Użyję teraz jednego z trafnych porównań, żeby łatwiej było Ci zrozumieć temat reaktywności 🙂
Wyobraź sobie, że widzisz człowieka, który cały czas podskakuje, chichocze, puszcza Ci oczka i próbuje łaskotać. Pomyślisz sobie zapewne, że jest pod wpływem jakichś środków stymulujących.. 😅 Co więcej, zadzwonisz pewnie po odpowiednie służby!
Pomyśl teraz o swoim psie. Gdy niemal ciągle chodzi za Tobą, dyszy, poszczekuje, wciska Ci zabawkę do ręki, ciągnie na smyczy niemiłosiernie i goni każdy przelatujący listek, myślisz…. że jest wesoły, radosny! 😜
co czuje pies
Tak, jak u ludzi, tak i u psów nie chodzi o same te zachowania – są zupełnie naturalne i normalne, jeśli występują czasami. W określonych (pasujących, adekwatnych) okolicznościach. Przestają takie jednak być, kiedy pojawiają się w zbyt dużych ilościach i sytuacjach nie pasujących do ich kontekstu.

Co czuje pies, który na spacerze idzie spokojnie i węszy?

Nie, nie jest znudzony – spędza czas na spokojnej eksploracji i węszeniu 🙂 A co czuje pies, który w domu większość czasu leży/śpi? Nie, nie jest smutny – po prostu relaksuje się, nie mając potrzeby się ekscytować! Więcej o znaczeniu psiego snu znajdziesz w tym gościnnym artykule – KLIK!
Pamiętaj, że im bardziej dynamicznie zachowuje się Twój pies, tym bardziej powinno Cię to zastanowić. Dlaczego akurat na tę sytuację pies reaguje taką ekscytacją? Co wpłynęło na niego, że wytrąciło go z równowagi? Zrównoważony pies na większość życiowych sytuacji zareaguje umiarkowanym zainteresowaniem. Być może niektóre go zestresują (wizyta u weterynarza) czy podekscytują (Twój powrót do domu). Jednakże większość czasu psiak powinien być spokojny, a także wracać dość szybko do równowagi po stresujących wydarzeniach. Być może widzisz, że pies nie potrafi się uspokoić jeszcze długo po jakimś doświadczeniu. Może to oznaczać, że jest reaktywny i należy pomóc mu opanowywać emocje na co dzień.

___________________________________________________________

Autorem artykułu jest Alicja Milewska. Zakaz kopiowania treści w całości oraz fragmentów bez wiedzy i zgody autora.
Więcej praktycznych porad: https://alaodjazza.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *