Moje metody pracy

Sposób, w jaki pracuję z psem i właścicielem oparty jest głównie na wzmocnieniu pozytywnym, budowaniu motywacji do pracy i uczenia się. Stosuję metodę małych kroczków, która opiera się głównie na stopniowaniu wymagań odnośnie psa. Są one indywidualnie dobierane do danego osobnika, dzięki czemu pies może uczyć się w swoim rytmie i nie odczuwa presji, a jedynie przyjemność płynącą z pracy z właścicielem.

Nie stosuję w szkoleniu przemocy fizycznej ani psychicznej, a wszystkie ćwiczenia odbywają się zawsze w miękkiej obroży lub wygodnych szelkach. Narzędzia takie, jak kolczatki, łańcuszki zaciskowe, obroże elektryczne oraz wszystkie inne, których działanie opiera się na sprawianiu bólu lub dyskomfortu potępiam i nie stosuję.

Zaznaczam, że wychowanie pozytywne nie jest wychowaniem bezstresowym. Kładę nacisk na ustalenie zasad dla psa, których egzekwowanie należy do obowiązków właściciela. Pies powinien dobrze wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. Zasady czynią ludzki świat zrozumiałym, pewnym i bezpiecznym, a właściciela osobą, którą pies obdarza zaufaniem i chętnie wykonuje jego polecenia. Konieczne jest wprowadzenie w życie zasady “NILIF” – “Nothing In Life Is Free”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “Nic w życiu za darmo”. W praktyce pies wszystkie zasoby, jakie może uzyskać (jedzenie, zabawki i zabawa, kontakt z pobratymcami, pływanie, wąchanie, bieganie luzem, itd), uzyskuje tylko i wyłącznie po “poproszeniu o pozwolenie” właściciela. Czyli np. musi usiąść i spokojnie poczekać na komendę zwalniającą.

Korzyści płynące z metod pozytywnych szkolenia wykraczają daleko poza to, co uda nam się osiągnąć przymuszając psa do czegoś lub mu grożąc. Pies, który nauczony jest pozytywnej współpracy z człowiekiem, nie boi się go, ufa mu, chętnie reaguje na jego polecenia oraz łaknie z nim kontaktu. Taki pies czuje się także pewniej przy swoim właścicielu, która to pewność siebie przekłada się na jego poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dodaj komentarz